۱۴۰۳ جمعه ۳۱ فروردين
شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام
جهش توليد با مشاركت مردم
انتخاب رنگ:
دسته بندی مطالب
طرح جامع مطالعه شهرستان های ایلام و مهران کلید خورد
رییس گروه طراحی شرکت توزیع برق ایلام گفت: یکی از مسائل مهم در طراحی شبکه توزیع برق توجه و پیش بینی هرچه دقیق تر میزان و تراکم و تعرفه مصرف برق در سطح شهر است.

رییس گروه طراحی شرکت توزیع برق ایلام:

طرح جامع مطالعه شهرستان های ایلام و مهران کلید خورد .

رییس گروه طراحی شرکت توزیع برق ایلام گفت: یکی از مسائل مهم در طراحی شبکه توزیع برق توجه و پیش بینی هرچه دقیق تر میزان و تراکم و تعرفه مصرف برق در سطح شهر است،  بنابراین با توجه به تغییرات روزافزون مبلمان شهری و تراکم ساختمانی و نوع کاربریهای آن، مطالعه گسترده در این زمینه از نیازهای اساسی بخش مهندسی شبکه های توزیع می باشد.

مهندس مهین تنبا با اشاره به اینکه در هنگام طراحی شبکه برق برای یک منطقه می بایست علاوه بر تامین بار مشترکین موجود، متقاضیان برق سالهای آینده نیز در نظر گرفته شود، افزود: امکان مانور شبکه موجود با شبکه کناری و افزایش قابلیت اطمینان تامین برق مشترکین و بسیاری از پدیده های دیگر نیز باید در حوزه طراحی مدنظر قرار گیرد.

وی هدف از مطالعه طرح جامع را انجام یک تحقیق گسترده در راستای برنامه تغییرات شهری در سالهای آینده و توسعه آن در مرحله اول و تهیه یک نقشه راه برای طراحی شبکه با هدف حفظ روند کاهش تلفات و کاهش هزینه های مربوطه و افزایش قابلیت اطمینان و بهبود سایر شاخص های عملکردی برشمرد.

مهندس تنبا تصریح کرد: بر همین اساس یکی از نیازهای اساسی برای انجام مطالعه طرح جامع وجود طرح تفصیلی شهر یا منطقه مورد مطالعه می باشد.

در ادامه توضیحات تکمیلی این طرح به شرح ذیل بیان می شود:

طرح تفصیلی، عبارت از طرحی است که نحوه استفاده از زمین های شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آن ها و وضع دقیق و تفصیلی سیستم عبور و مرور و میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری و اولویت های مربوط به مناطق به سازی و نوسازی و توسعه و حل مشکلات شهری و موقعیت کلیه عوامل مختلف شهری در آن تعیین می شود و نقشه ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی توسط سازمان مسکن و شهرسازی معمولا برای 10 سال آینده تهیه و تنظیم می گردد.

با دسترسی به اطلاعات بار پستهای توزیع و فوق توزیع و فیدرهای فشار متوسط، مصرف و تعداد و نوع تعرفع مشترکین، اطلاعات GIS و طرح تفصیلی منطقه، مطالعه طرح جامع ارائه می گردد، که کمک شایانی به کارشناسان فنی و غیرفنی شهرستان مورد نظر نموده و با ارائه طرحهای سالیانه و طرح و کروکی و ریز اقلام و میزان بودجه مورد نیاز، امکان برنامه ریزی بلند مدت را فراهم مینماید و باعث کاهش مشکلات واحد بهره برداری و مشترکین می گردد.

 

 

اهداف کلی مطالعه طرح جامع شامل موارد زیر می باشد:

1-      پیش بینی و تامین برق مشترکین شهری در دراز مدت

2-      پیش بینی نرخ رشد بار الکتریکی

3-      تعیین حوزه تغذیه و مکان بهینه پستهای توزیع

4-      تعیین حوزه تغذیه و مکان بهینه پستهای فوق توزیع

5-      طراحی شبکه فشار متوسط منطبق بر نیازهای آینده و رشد مصرف

6-      ارائه راهکار جهت توسعه و اصلاح شبکه های موجود

7-      کاهش تلفات انرژی در بخشهای مختلف سیستم توزیع برق

8-      بررسی و مطالعه فنی و اقتصادی طرح های ارائه شده

بر همین اساس شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام در سال 1394 اقدام به عقد قرارداد مطالعه طرح جامع شهرستان بر پایه GIS نمود و پس از پایان دوره قرارداد، در مرحله اول پروژه GIS  شهرستان دهلران و بخش موسیان انجام و در فاز دوم پروژه مطالعه طرح جامع صورت پذیرفت و در نهایت طراحی برای سال هدف (1405) و سالهای میانی (1402 و 1399) در اختیار برق شهرستان دهلران قرار گرفت تا در راستای بهبود وضعیت شبکه موجود بصورت سالیانه به اجرا درآید، همچنین یک نسخه از مطالعات صورت گرفته در راستای جایابی پست های فوق توزیع به برق منطقه ای غرب جهت برنامه ریزی و اجرا در سالهای آینده، ارسال گردید.

قابل ذکر است که برای اولین بار در استان ایلام در سال 1396 طرح های سالیانه شهرستان دهلران و بخش موسیان بر اساس مطالعه طرح جامع تهیه و تایید و به مرحله مناقصه ارسال گردید.

خوشبختانه با عنایت ویژه مقام محترم مدیریت عامل و معاونت محترم برنامه ریزی و مهندسی در سال جاری قرارداد مطالعه طرح جامع در دو شهرستان ایلام و مهران با شرکت مهندسین مشاور ادصاب منعقد گردید که امید است تا پایان سال جاری به اتمام رسیده و نتایج آن در برنامه ریزی و طراحی سال 1398 مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

تاریخ:
1397/05/07
تعداد بازدید:
4716
نویسنده:
روابط عمومی
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس: ایلام، بلوار مدرس، شرکت توزیع برق استان ایلام
کد پستی: 6931995487 نمابر:  08433330005
تلفن: 08433333020-08433333040
پست الکترونیکinfo[at] bargh-ilam.ir
کانال اطلاع رسانی پیام رسان سروش ilambargh@
 
تاریخ بروز رسانی 1403/01/29
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق ایلام می باشد.
Powered by DorsaPortal