۱۴۰۳ شنبه ۲۶ خرداد
شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام
سال 1399 جهش تولید
انتخاب رنگ:
دسته بندی مطالب
برچسب انرژی

همه چیزی که شما باید درباره برچسب انرژی بدانید

برچسب انرژی چیست ؟ چگونه محاسبه میشود ؟ چه معنایی دارد ؟ چرا باید به مصرف انرژی اهمیت دهیم ؟ نکات مهم  در انتخاب و تهیه وسایل برقی ، فواید استفاده از  آن ،  برچسب انرژی در یخچال ، لامپ ، ماشین و ... و هرآنچه نیاز است شما برای راهنمای خرید محصولات از برچسب انرژی بدانید ....

رتبه‌بندی انرژی : همه چیزی که شما باید در مورد برچسب انرژی بدانید

رتبه‌بندی انرژی به صورت‌های مختلفی صورت می‌گیرد، برچسب‌های انرژی برای کمک به تصمیم‌گیری صحیح خرید بر اساس هزینه‌های درازمدت و انتشار گازهای گلخانه‌ای از محصولات ما استفاده می‌شوند ، گاهی اوقات ممکن است اشتباه درک شوند. در اینجا، ما برچسب‌های انرژی و اینکه چطور از آن‌ها بهتر استفاده کنیم را توضیح می‌دهیم.

معرفی برچسب انرژی اروپا در سراسر سال 1992 بوده است ، و این چیزی است که انگلستان با آن مواجه شد تا شرکت‌هایش بتوانند در سراسر قاره کار کنند.

در حال حاضر ، برچسب‌های انرژی مصرفی دارای یک مقیاس می‌باشند که می‌تواند به‌عنوان A + + + و کمترین مقدار G به دست آید. همان‌طور که بسیاری از محصولات در حال حاضر در انتهای بالای مقیاس قرار دارند و تفاوت‌های کمی وجود دارد ، تنظیم شده است که به یک فرمت AG ساده برای برخی از انواع محصولات بازگردیم پس از سال 2021 ، فضای بیشتری برای نوآوری موردنیاز است ، بنابراین در ابتدا هیچ چیز در مقوله‌های برتر قرار نخواهد گرفت و امروزه مصرف انرژی کارآمدترین وسیله  A +++، است.

هنوز دسته‌های محصولی وجود دارد که سیستم فعلی تمایز واضحی از قبیل خشک‌کن‌ها را فراهم می‌کند. در اینجا، بدترین سازندگان را می‌توان در رده C پیدا کرد ، در حالی که بهترین مدل‌های پمپ گرما است که می‌توانند به رتبه‌بندی A +++ دست یابند.

برای محصولاتی مانند ماشین ظرف‌شویی و یخچال ، که در آن گزینه‌ها در اطراف A-pluses قرار می‌گیرند، می‌توانید از سایت‌هایی مانند Inititen Topten برای پیدا کردن گزینه‌های «بهترین کلاس» استفاده کنید. ابتکار ابتدایی همچنین اطلاعاتی را درباره میزان حداقل امتیاز انرژی که ممکن است برای یک دسته خاص از محصول پیدا کنید را فراهم کند.

سایر اطلاعات در مورد برچسب برای نگاه کردن به شکل کوانتومی / سال است، زیرا بین مدل‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. یک محصول بزرگ‌تر ازآنچه نیاز دارید خرید نکنید: این انتخاب عقلانی نیست - شما لازم نیست که به برچسب آن نگاه کنید.

برچسب‌گذاری، یک دستورالعمل اروپایی را برای نتایج گسترده‌تر طراحی اقتصادی به ارمغان آورده است. Ecodesign یک رویکرد به طراحی محصول است که تأثیرات محیطی آن را در طول کل چرخه حیات در نظر می‌گیرد. Ecodesign به تنهایی صرفه‌جویی متوسط خانوار اروپایی را در هر سال 332 یورو به همراه خواهد داشت و این رقم به 454 یورو افزایش خواهد یافت اگر آن‌ها بهترین محصولات را انتخاب کنند.

بازپرداخت محصولات نیز مورد توجه قرار گرفته است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا اخیراً رأی دادند که جنبه‌های ترمیم و اطمینان از در دسترس بودن قطعات یدکی باید در مقررات Ecodesign برای یخچال‌ها و فریزرها با تصمیم نهایی در ماه مارس برگزار شود. این همه بخشی از فشار برای تقویت "اقتصاد مدور" و کاهش زباله است.

برچسب انرژی چیست ؟

برچسب انرژی در حال حاضر بر روی همه وسایل برقی اجباری است.

این نوار آشنا از رنگ‌های قرمز تا سبز و نام‌هایی از G تا A نشان می‌دهد که این دستگاه چقدر کارآمد است که این برچسب را دارد. هر چه برچسب سبزتر باشد، استفاده از آن سبزتر است.

حالا همه وسیله‌ها باید یک برچسب انرژی داشته باشند تا نشان دهند چقدر کارآمد هستند . این خبر خوبی است، چون این برچسب انرژی نشان می‌دهد که یک وسیله چقدر انرژی را مدیریت می‌کند و هر چه بیشتر اقتصادی باشد، برای اوضاع مالی شما بهتر است. اکنون زمان توضیح مختصری در مورد برچسب‌های انرژی است.

برچسب انرژی چگونه محاسبه می‌شود؟

برچسب‌های انرژی توسط تولیدکنندگان محاسبه می‌شوند . دولت برای رسیدن به این هدف قوانین سخت‌گیرانه‌ای وضع کرده است اما این همان جایی است که متوقف می‌شود. اندازه‌گیری و محاسبه کار تولیدکننده است. انجام این آزمایش‌ها اجباری است زیرا بدون برچسب انرژی محصول نمی‌تواند به فروش برسد. برای جلوگیری از اعمال شرکت‌هایی که بیش‌ازحد خوش‌بین هستند، بخش دولتی در بریتانیا، اداره ایمنی و استانداردهای محصول، کنترل‌های شدید بر روی برچسب‌های انرژی محاسبه‌شده را انجام می‌دهد.

برچسب‌های انرژی زیر وجود دارند :

این لیست آشنا با رنگ‌ها و حروف، رایج‌ترین برچسب است. این شرکت در سال 1992 توسط اتحادیه اروپا معرفی شد. تجهیزات انتخاب‌شده برای داشتن برچسب توسط قانون موردنیاز است، در غیر این صورت شما نمی‌توانید آن‌ها را در اتحادیه اروپا به فروش برسانید. لازم است که به این برچسب توجه کنیم، زیرا قوانین در سال 2010 تمدید شده‌اند. این یک چیز مفید برای دانستن است و توضیح می‌دهد که چرا یک دستگاه با برچسب انرژی که پیش از سال 2010 تولید شده است در یک گروه A (بالاترین میزان قابل‌دستیابی در آن زمان) می‌تواند کارآمدتر از یک دستگاه با برچسب A+ + با تاریخ بعد از 2010 باشد. بنابراین، اگر با برچسبی برخورد کنید که در مورد آن مطمئن نیستید، تاریخ را بررسی کنید.

برچسب انرژی برای شما چه معنایی دارد؟

علاوه بر برچسب انرژی، ما از کلاس بهره‌وری انرژی استفاده می‌کنیم. واضح است که یک برچسب انرژی، اطلاعاتی را در مورد استفاده از انرژی توسط دستگاهی که برچسب دارد، فراهم می‌کند. چیزی که اهمیت دارد این است که یک دستگاه به‌طور مؤثر انرژی را مدیریت می‌کند. همه درک می‌کنند که یک فریزر بزرگ در آشپزخانه از انرژی بیشتری نسبت به یخچال کوچک در اتاق استفاده می‌کند.

بااین‌حال، آن فریزر ممکن است یک برچسب A ++  داشته باشد در حالی که یخچال بیشتر از یک C معمولی نیست. فریزر از انرژی‌اش خیلی مؤثرتر از یخچال در این مثال استفاده می‌کند. به‌طورکلی باید فرض کنید که برای دستگاه‌های قابل‌مقایسه و برای استفاده مشابه، دستگاه با بهترین برچسب انرژی ، بیشتر کارایی دارد.

چرا باید به مصرف انرژی اهمیت بدهیم؟

همه ما باید در زمان خرید وسایل برچسب انرژی را به عنوان گزینه‌ای مهم در انتخاب در نظر بگیریم. هر چه باشد، برچسب انرژی بسیار کارآمدتر، مصرف انرژی شما را کاهش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، اگر یک وسیله دارای برچسب انرژی  A است، به این معنی است که آن وسیله‌ای است که به‌طور ایده‌آل ظاهر، فضا و عملکرد را با بهره‌وری انرژی ترکیب می‌کند. به طور خلاصه: دوست داشتن منزلتان و مهربان بودن با حساب بانکی‌تان.

برچسب انرژی در یخچال فریزر

اگر هزینه بالایی بایت برق پرداخت میکنید ، لازم است بدانید که یکی از دلایل  پرداخت این هزینه گزاف یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما میباشد ، حال شما  را با مواردی که در برچسب انرژی یخچال درج شده است ، آشنا میکنیم تا با  آگاهی بیشتری به خرید بپردازید .

 • برند تولید کننده و مدل آن
 • مصرف برق به کیلووات ساعت در سال
 • مواد تازه و منجمد را به چه حجمی میتوان نگه داشت ( واحد آن به لیتر محاسبه میشود . )
 • کلاس منطقه آب و هوایی

مثال : چنانچه روی برچسب انرژی یخچال شما 500 کیلووات زده باشد یعنی این یخچال کمتر از یک لامپ 100 وات برق مصرف میکند ، چنانچه به محاسبه بپردازیم : حدود 60 تا70 وات ساعت برق مصرف میکند .

برچسب انرژی در لامپ

لامپ ها هم به مانند دیگر وسایل برقی دارای برچسب انرژی میباشند ، ولی این اصول به صورت کامل و دقیق طبق قانون در همه جا رعایت نمیشود و با یک علامت نمادین ظاهر سازی مینمایند . حال اگر این اصول رعایت شود ، موارد زیر را شامل میشود :

 1. از سبز تا قرمز رتبه بندی شده است .
 2. مقدار توان نور
 3. میزان مصرف برق
 4. طول عمر مفید لامپ

 

برچسب انرژی در ماشین

برچسب انرژی در ماشین ها هم وجود دارد ، اگر در کشوری زندگی میکنید که از این قانون مبرا است بدانید جهان سوم هستید . حال اگر جهان سومی نبودید موارد زیر در برچسب انرژی ماشین شما لحاظ میشود :

 • برند ، مدل ماشین و ورژن
 • مزن ، نوع سوخت و نوع ماشین
 • درون شهر یا بیرون شهر به چه میزان سوخت مصرف میشود
 • مصرف تولید گاز دی اکسید کربن

 

فواید استفاده از برچسب انرژی

حال که با مفهوم برچسب انرژی آشنا شدید ، لازم است بدانید که این برچسب چه فوایدی میتواند برای شما داشته باشد :

 1. با آگاهی از مصرف انرژی و هزینه های مربوطه به خرید وسایل برقی خود میپردازید .
 2. کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی
 3. با هزینه های گزاف تولید انرژی در کشورمان به کاهش آن کمک شایانی مینماید .
 4. میتوانیم در آینده ای نزدیک با آلودگی محیط زیست خداحافظی کنیم .
 5. هر وسیله برقی دارای یک شناسنامه میشود .

نکات قابل توجه در انتخاب وسایل برقی

برای خرید وسایل برقی تا به حال مواردی اعم از : شکل ظاهری ، کارخانه سازنده ، تکنولوژی ساخت برای شما مهم بوده است ، حال با خواندن متن همه چیز درباره برچسب انرژی متوجه اهمیت نشان استاندارد و برچسب انرژی دستگاه شدید . لازم است تاکید کنیم که این علامت اطلاعات مهمی در زمینه ایمنی و بازدهی وسایل برقی در اختیار شما عزیزن میگزارد .

نکته مهم و نتیجه کیری : هنگام خرید هر وسیله برقی به برچسب انرژی آن توجه نمایید ، چنانچه قصد خرید وسیله برقی داشتید و تفاوت در قیمت را متوجه نشدید ، بدانید یکی از دلایل تفاوت قیمت کم مصرف بودن انرژی میباشد که این موضوع در بلند مدت میتواند به اوضاع اقتصادی شما کمک کند ( متوجه کاهش پرداخت هزینه قبض برق خواهید شد).

 

تاریخ به روز رسانی:
1398/08/05
تعداد بازدید:
9306
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:35
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس: ایلام، بلوار مدرس، شرکت توزیع برق استان ایلام
کد پستی: 6931995487 نمابر:  08433330005
تلفن: 08433333020-08433333040
پست الکترونیکinfo[at] bargh-ilam.ir
کانال اطلاع رسانی پیام رسان سروش ilambargh@
 
تاریخ بروز رسانی 1403/03/24
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق ایلام می باشد.
Powered by DorsaPortal